Terenska nastava 8. razreda u Vinkovce i Vukovar

Autor: Ratimira Ajduk, 21. 10. 2011.

Izlet u Vukovar i Vinkovce

Izlet u Vukovar i Vinkovce

11. listopada 2011.u ranim jutarnjim satima okupili smo se ispred škole.U pratnji profesora, krenuli smo oko 8 sati. Naš vodič Josip nas je tijekom puta zabavljao raznim zagonetkama i vicevima, ali nas je i informirao o Domovinskom ratu i povijesti grada Vukovara. U Vinkovce smo stigli oko 11 sati. Vozili smo se autobusom kroz grad i vidjeli rijeku Bosut. U Vinkovcima smo posjetili Gradski muzej i vidjeli arheološku i etnografsku zbirku te zbirku oružja, vojne i lovačke opreme, odora te pribora. Prošetali smo kroz sami centar grada gdje smo vidjeli Trg Josipa Šokčevića i gimnaziju M. A. Reljkovića. Nakon toga uputili smo se na stadion nogometnog kluba Cibalia gdje smo u obližnjem restoranu ručali. Nakon ukusnog ručka prošetali smo stadionom. Autobusima smo se uputili prema Vukovaru. Putujući gradom vidjeli smo vodotoranj, razne ruševine i crkvu Sv.Filipa i Jakova. Prva destinacija nam je bila Ovčara. Tamo smo se pomolili svim hrvatskim braniteljima Domovinskog rata i krenuli prema Spomen domu Ovčara. Imali smo kratko predavanje. Nakon predavanja vidjeli smo slike svih ponigulih vukovarskih branitelja. Ispod slika na slami su postavljene osobne stvari tih ljudi. U središtu hangara reflektorima se prikazuju imena poginulih branitelja. Nakon toga u vožnji autobusom mogli smo vidjeti prekrasan krajolik prepun vinograda. Idući cilj nam je bio obići Memorijalno groblje Vukovar.Tamo smo vidjeli grob generala Blage Zadre i branitelja Marka Babića. Slikali smo se kod vječnog plamena i krenuli prema obali Dunava. Na Dunavu smo vidjeli veliki križ. Tamo smo se uz šetnju i lagani povjetarac odmarali i razgledavali. Nakon kratkog odmora uputili smo se u vojarnu 204. brigade Vukovar gdje smo, uz kratko predavanje, vidjeli razne primjere oklopnih vozila (u neke smo smjeli ući), tenkova, minobacača, mina itd. U sklopu vojarne posjetili smo primjer srpskog koncentracijskog logora. U logoru smo vidjeli uvjete u kojima su zatvorenici provodili strašne trenutke svog života. Oko 19 sati krenuli smo autobusima kući raspravljajući o raznim dojmovima!

Ana Cvetnić i Matea Praštalo, 8.e

« Svibanj 2024 »