Sedmi razredi na predstavi ‘’Ako kažeš, gotov si!’’

Autor: Marinela Rebić, 29. 11. 2023.

Dana 22.11.2023. godine sedmaši Osnovne škole Vukovina išli su u kazalište Žar ptica gledati kazališnu predstavu ‘’Ako kažeš, gotov si!’’. Tema ove predstave je vršnjačko nasilje učenika koje je veliki problem današnjice, a napravljena je u suradnji s Hrabrim telefonom. Namijenjena je mladoj publici s ciljem poticanja učenika da govore o svojim problemima u školi i u društvu, osobito ako se osjećaju kao žrtve nečijeg maltretiranja i ružnog ponašanja. Vršnjačko nasilje sve je  češći problem mladih i mora se zaustaviti, a najbolji put za to je edukacija mladih, ali i odraslih osoba. Ova je kazališna predstava izvrstan primjer jednog načina edukacije o vršnjačkom nasilju.

Što je vršnjačko naslije i zašto se što prije mora zaustaviti?

Vršnjačko nasilje je kada jedan ili više učenika namjerno čine nešto loše ili zlobno prema drugim učenicima. To uključuje vrijeđanje, udaranje, ismijivanje ili bilo koje druge nepravedne postupke. Moramo zaustaviti vršnjačo nasilje što prije jer čini štetu ljudima. Svi imamo pravo osjećati se sigurno u školi i učiti bez straha. Kada zaustavimo nasilje, stvaramo okruženje u kojem svatko može biti sretan i uspješan.

Autorica predstave je Dina Vukelić, a glumili su: Amanda Prenjak, Nataša Kopeč, Lucia Stefania Glavcih Mandarić, Petar Atansoski, Marko Hergešić i Bogdan Ilić. Predstava je sama po sebi jako zanimljiva i poučna. ‘’Ako kažeš, gotov si!’’ upućuje nam, upravo suprotno prijetnji iz naslova, kako je u toj nemilosrdnoj areni pa tako i u kazalištu važno pronaći svoj glas i progovoriti o osjetljivim temama.

Vida Tkalčić, 7. c