Posjet arheološkom nalazištu Andautoniji

Autor: Marinela Rebić, 15. 6. 2023.

Učenici trećih razreda OŠ Vukovina i PŠ Mraclin, Buševec i Rakitovec su posjetili dana 12. lipnja 2023. godine starorimsko naselje Andautoniju u Šćitarjevu te su kroz izlaganje vodičica produbili svoje poznavanje Turopoljskog zavičaja. Pod budnim okom svojih učiteljica pronašli su i vremena za igru, a kako im je bilo procijenite sami  iz maštovitog sastavka učenika PŠ Mraclin i iz priloženih fotografija. HISTORIA EST MAGISTRA VITAE!

Izlet u Andautoniju

Bio je to jedan od onih dana u školi kada smo svi sjedili i gledali u sat čekajući veliki događaj. Učiteljica je navijestila da idemo na izlet u Andautoniju, arheološko nalazište blizu Velike Gorice. Krenuli smo u 8:30 sati, svi smo bili uzbuđeni.

Dolazak u Andautoniju bio je kao da smo ušli u prošlost. Staro rimsko naselje oživjelo je pred našim očima. Naša vodičica nam je pokazala izvanredne iskopine i objasnila kako su ljudi prije tamo živjeli i radili. Bilo je nevjerojatno vidjeti stare zidine, kuće i ulice. Ispod naših nogu bila je prava riznica povijesti! Pored iskopina, najzanimljiviji dio posjeta  bio je odlazak u suvenirnicu. Tamo su bili izloženi razni predmeti koji su podsjećali na povijest Andautonije. Između svega što se tamo nalazilo, vidio sam prekrasnu narukvicu. Bila je jednostavna, ali elegantna, baš poput nečega što bi stara Rimljanka mogla nositi. Odlučio sam je kupiti za svoju mamu jer sam znao da će joj se svidjeti. Za sebe sam odabrao majicu s natpisom „Andautonija“. Ona će biti savršena uspomena na ovaj dan. Vraćajući se kući školskim autobusom, svi smo razgovarali o našem izletu. Andautonija je bila puna čuda i tajni koje smo čekali podijeliti s našim obiteljima.

Bio je to dan pun otkrića i zabave. Najvažnije, ovaj izlet nam je pokazao koliko je povijest zanimljiva. Ona nije samo u knjigama, ona je svuda oko nas, čak i ispod naših nogu. Nakon izleta sam jedva dočekao vratiti se kući i pokazati mami njen poklon - lijepu narukvicu koja nosi priču Andautonije!

J. G., 3. A, PŠ Mraclin

« Svibanj 2024 »