Mala škola glagoljice

Autor: Emina Gudelj, 17. 6. 2012.

Ideja o poučavanju glagoljice u OŠ Vukovina rodila se 2011. godine prigodom izleta na otok Krk, gdje su učenici šestih razreda, pored ostaloga, posjetili crkvicu sv. Lucije s najpoznatijim glagoljskim spomenikom – Bašćanskom pločom «hrvatskim krsnim listom». Provezli su se Bašćanskom stazom glagoljice – glagoljska slova u kamenu isklesali su naši suvremenici.

Krajem listopada 2011. godine, pod vodstvom prof. povijesti Nine Mulc, započela je radom Mala škola glagoljice koju su pohađali učenici šestih ( a, d, e ) i sedmih ( d, e ) razreda. Nastava se održavala dvaput mjesečno po jedan sat u svakoj smjeni.

Svrha je Škole upoznati osnovnoškolce s bogatom hrvatskom glagoljaškom baštinom: pismom, epigrafskim spomenicima, rukopisnim i tiskanim knjigama, književnim i pravnim tekstovima i sl. Putem radionica i glagoljaških izleta potrebno je produbiti njihovo znanje i približiti im život svoga naroda u prošlim stoljećima.

Učenici su naučili uglatu glagoljicu, slušali predavanja o pisanju glagoljskih liturgijskih knjiga ( misali, brevijari ), o pisarima glagoljašima, o pripremama za tisak prve hrvatske tiskane knjige glagoljskog Misala iz 1483. godine. Naučeno su pokazali u radionicama: glagoljicom su ispisivali inicijale, smišljali križaljke, kartice, latinični tekst prepisivali glagoljicom i izrađivali plakate. Atmosfera je bila vesela i stvaralačka.

Napisala:

Nina Mulc

pogledajte koliko nas ima....

Nemojte zaboraviti na nas! VI.a

Nakon treceg sata ucenja glagoljice

Bacili smo se na posao.VI.e

« Svibanj 2024 »