6.Otvorena vrata zagrebačke glagoljaške riznice

Autor: Marinela Rebić, 31. 5. 2019.

Radio emisija  Mali radio vjeronauk na Prvom programu Hrvatskoga radija

Glagoljaško središte Frankopan OŠ Frana Krste Frankopana u suradnji sa Ženskom općom gimnazijom Družbe sestara milosrdnica s pravom javnosti i Odjelom za hrvatsko glagoljaštvo Matice hrvatske organizirali su krajem listopada 2018. godine 6Otvorena vrata zagrebačke glagoljaške riznice na  kojima je sudjelovalo oko desetak škola iz Zagreba, Križevaca  kao i naši Vukovinski glagoljaši.

Program je započeo interaktivnim informativnim predavanjem profesorica Kristine Repar i Biserke Draganić (U)čitaj  glagoljicu u Matici hrvatskoj, a zatim je slijedilo druženje ( U ritmu glagoljice ) u Ženskoj općoj gimnaziji Družbe sestara milosrdnica. To je bio kulturno-umjetnički program na kojem su čitani ulomci iz različitih glagoljičnih knjiga, a održane su i radionice. Učenici šestih razreda Povijesno-glagoljaške skupine  Vukovinski glagoljaši priključili su se Otvorenim vratima obilaskom  Zbirke starih i rijetkih knjiga Knjižnice HAZU.Na okruglom stolu u Ženskoj općoj gimnaziji, sve glagoljaške skupine, su izvijestile prisutne što su naučili obilaskom brojnih kulturnih ustanova koje čuvaju glagoljaško blago u gradu Zagrebu. Odlična predavanja o bogatoj glagoljaškoj prošlosti i poučavanje u sadašnjosti potakla su prof. Biserku Draganić da marljive glagoljaše predstavi javnosti. Odjel za hrvatsko glagoljaštvo Matice hrvatske i velika dvorana Knjižnice HAZU 27.11. srdačno su otvorili vrata mladim predavačima. Bilo je zanimljivo slušati predavanja tako mladih, zainteresiranih učenika u Akademijinoj knjižnici: Pismo pape Inocenta IV.  Trešnjevačkih glagoljaša  OŠ Voltino, Misal kneza Novaka, Glagoljaške skupine Az Glagoljaškog središta Frankopan OŠ Frana Krste Frankopana, Zapis popa Martinca o Krbavskoj bitci Križevačkih glagoljaša OŠ Ljudevita Modeca i  Aleja glagoljaša Povijesno-glagoljaške skupine Vukovinski glagoljaši. Naša predavačica, učenica šestoga razreda, L.S., prošle školske godine je kao učenica petoga razreda sudjelovala na Maloj glagoljskoj akademiji Juri žakan u Roču, u povijesnoj radionici. Uz stručno vodstvo mentora prof. Žarka Berića i prof. Danijele Deković nastao je tekst  Aleja glagoljaša. Na početku školske godine 2018./19. uz pomoć mentorice, prof. Nine Mulc napisala je natuknice za prezentaciju i s Interneta izabrala fotografije.Bila je najmlađa izlagačica ikada u Akademijinoj knjižnici. Početkom svibnja (5.5.) 2019. u radio emisiji  Mali radio vjeronauk na Prvom programu Hrvatskoga radija mogli smo poslušati prof. Draganić o Projektu Otvorenih vrata, mlade glagoljaše i njihove mentore koji su sudjelovali na predstavljanju Projekta u Knjižnici HAZU 27.11.2019. godine.

Nina Mulc, prof.