Zvonjalica- gošća gospođa Ingrid Klemenčić (suradnja s gradišćanskim Hrvatima)

Autor: Marina Zorić, 21. 3. 2015.

Ovaj put u radijskoj emisiji Zvonjalica  koju su vodile učenice 7. b razreda Paola Zetić i Paula Blaškić, ugostili smo našu gošću Ingrid Klemenčić, učiteljicu OŠ Mihovila Nakovića. Ona je još i predsjednica Hrvatske samouprave i radi u tjedniku Gradišćanski Hrvati. U svojoj školi vodi tamburaše. Predstavila nam je svoju školu koja ima 140 učenika i 13 učitelja. Kophaza je malo selo koje ima 2000 stanovnika, a 60% stanovnika čine gradišćanski Hrvati.

U razdoblju od 16. do 20.03.2015. u Vukovini, tj. PŠ Buševec boravilo je 18 učenika 4. razreda OŠ Mihovila Nakovića iz mađarskog Koljnofa, sa svojim učiteljicama Sabinom Balogh i Ingrid Klemenčić . Oni su  ovdje polazili Školu hrvatskog jezika u PŠ Buševec i našoj matičnoj školi.

Suradnja je to koja traje više od 20 godina, a Škola hrv. jezika postoji već četiri pune godine. Održava se naizmjenično u Hrvatskoj i Mađarskoj.

Nastava se održava dvojezično iz nekih predmeta, a učenici imaju 6 sati hrvatskog jezika tjedno. Suradnja naših dviju škola ostvaruje  se kroz brojne projekte. Osim Škole hrvatskog jezika, spomenula je i Zajedno u Europi.  Naglasila je kako je suradnja važna kao veza s matičnom državom i za opstanak gradišćanskih Hrvata te put u budućnost. Važno je i prijateljstvo koje njegujemo već više od 20 godina. Škola hrvatskog jezika je važna za jezično usavršavanje  učenika OŠ Mihovila Nakovića. Učenici gradišćanski Hrvati sve manje dolaze s dobrim znanjem hrvatskoga jezika, ali postoji i interes mađarskih učenika koji upisuju školu jer žele naučiti hrvatski jezik i upoznati hrvatsku kulturu.

Učenicima iz Koljnofa ovdje je jako zanimljivo i često žele još ostati.

Osim suradnjom s OŠ Vukovina, tradicija i kultura se čuvaju putem folklora. U Koljnofu postoje školski tamburaši i plesači, a postoje i 4 tamburaška orkestra. Uz to djeluje i dramsko društvo.

I ove godine će 16 učenika 5. razreda OŠ Mihovila Nakovića zahvaljujući gospodinu Stjepanu Vrbanu i našem ravnatelju Krešimiru Matašinu,  boraviti u Školi u prirodi u Dramlju. Škola hrvatskoga jezika  organizirana je u PŠ Buševec u jutarnjim satima. U srijedu poslijepodne učenici su posjetili Zagreb i njegove znamenitosti. Bili su u tiskari Školske knjige. U četvrtak su posjetili Dječji odjel knjižnice Velika Gorica gdje su sudjelovali u kvizu znanja o Hrvatskoj. Bili su i na stadionu NK Gorica te u zračnoj luci. U petak, zadnji dan organiziran je ogledni sat gdje su mogli pokazati što su naučili. Sat su održali učitelji koji su ove godine bili dva tjedna u Mađarskoj i radili s učenicima OŠ Mihovila Nakovića: učiteljica Melita Krkanić, profesorica Marija Milevoj Živković i profesor Dragan Živković.

Naša gošća je na kraju emisije pročitala ulomak iz knjige Mali princ kako bismo našim slušateljima dočarali kako zvuči jezik gradišćanskih Hrvata. Zahvalila je na gostoprimstvu i suradnji, zaželjela nam sretne uskršnje blagdane koji slijede, a mi smo joj zaželjeli puno uspjeha u radu i još bolju i dugovječnu suradnju s našom školom.

Priloženi dokumenti:
knjiznica.jpg (101.71 KB)