Staklenka zahvalnosti

Autor: Rea Hamarić, 17. 4. 2020.

Pred vikend vam donosimo aktivnost za cijelu obitelj, izradu staklenke zahvalnosti. Cilj aktivnosti je potaknuti osjećaj sreće i zadovoljstva kroz razvijanje osjećaja zahvalnosti prema svakodnevnim doživljajima.

Više detalja je u nastavku, uživajte u aktivnosti!

Vaša stručna služba :)

Prakticiranje zahvalnosti ima brojne psihološke prednosti koje pomažu ljudima da se osjećaju sretnije i manje pod stresom. Brojanje blagoslova, tj. stvari na kojima smo zahvalni uravnotežuje učinke negativnih emocija poput ljubomore, ogorčenosti, razočaranja i tuge. Često se propisuje kao dio kognitivne bihevioralne terapije za liječenje anksioznosti i depresije.

Odaberite jednu staru veću staklenku koja vam više ne služi ničemu te ju zajedno s djecom ukrasite po vlastitoj želji i napišite na nju: Staklenka zahvalnosti. Kada je staklenka gotova, dogovorite se da ćete svaki dan prije spavanja u staklenku zahvalnosti stavljati papirić na kojem ćete pisati na čemu ste zahvalni taj dan.

Razgovarajte s djecom o materijalnim i nematerijalnim stvarima na kojima možete biti zahvalni. Pitajte vaše dijete što je lijepo doživjelo danas. Pitajte ga je li se netko lijepo odnosio prema njemu ili mu pomogao, pitajte je li uspio što naučiti u današnjem danu čak i ako je doživio nešto neugodno. Sve su to stvari na kojima možemo biti zahvalni. Ukoliko dijete ne zna pisati, napišite rečenicu za nju/njega, a ono neka samo ubaci papirić u staklenku.

Zapisivanje onoga na čemu ste zahvalni mnogo je moćnije nego kad  samo razmišljamo o tome. Vidjeti kako komadići papira u vašoj staklenci rastu konkretan je podsjetnik koliko smo zapravo sretni.

Kada napravite staklenku zahvalnosti, stavite ju na vidno mjesto i pripremite papiriće koje ćete ubacivati u staklenku. Na kraju tjedna organizirajte obiteljski sastanak na kojem ćete naglas čitati rečenice zapisane na papirićima. Možete se poigrati i pokušati pogoditi tko je zapisao koju rečenicu.

Uz jedan citat, želimo vam puno lijepih trenutaka u čitanju vaših papirića zahvalnosti. :)

Sada nije vrijeme da misliš na ono što nemaš. Misli na to što možeš učiniti s onim što imaš.” Ernest Hemingway

Priloženi dokumenti:
staklenka-zahvalnost-foto.jpg (29.59 KB)