Terenska nastava Vukovinskih glagoljaša na otoku Krku

Autor: Mladen Grahovac, 12. 4. 2017.

U srijedu 5.4.2017. godine Povijesno-glagoljaška skupina Vukovinski glagoljaši (učenici 5.-8. razreda), u pratnji voditeljice Nine Mulc i njezinih kolegica Lidije Regušić i Sanje Mutke, u sklopu glagoljaške terenske nastave, posjetili su otok Krk.

Prošetali su starom gradskom jezgrom Vrbnika, razgledali Knjižnicu obitelji Vitezić koja čuva vrijedne stare knjige i repliku tiskarskog stroja Blaža Baromića.Prošli su kroz najužu ulicu Klančić (široka nešto više od 50 cm) i uputili se do vidikovca na kojem su Vrbničani podigli spomenik svojem sumještaninu, senjskom kanoniku,glagoljaškom pisaru i tiskaru, koji je u Senju 1494.godine  osnovao glagoljsku tiskaru i tiskao glagoljske knjige. Tiskara je radila do 1507.godine i u njoj je otisnuto sedam naslova od kojih je najpoznatiji Misal iz 1494.godine.

Do otočića Košljuna na kojem se nalazi franjevački samostan plovilo se brodicom. Učenici su tamo razgledali znamenitosti otočića: crkvu te Muzej sa vrijednom sakralnom, arheološkom i etnografskom građom i novouređenim prirodoslovnim odjelom.

Na putu do Jurandvora učenici su pratili Bašćansku stazu glagoljice: 34 kamene skulpture glagoljičnih slova od vidikovca Treskavca do grada Baške. U Jurandvoru su posjetili crkvicu Sv.Lucije u kojoj je pronađena Bašćanska ploča koja je od neobične važnosti za hrvatsku političku i kulturnu povijest. Zbog dokumentarne vrijednosti teksta naziva se još i hrvatskim krsnim listom. Od 1934. godine original Bašćanske ploče čuva se u Zagrebu u zgradi HAZU.

U Baški je nastala prava potraga da se prema planu grada i ucrtanim glagoljičnim slovima pronađu ta slova. Radi se zapravo o kamenim gromadama s isklesanim slovima, darovima pojedinih hrvatskih gradova.Uživalo se i u šetnji uz more.

Na povratku, u autobusu, organiziran je kviz znanja o svemu što se je vidjelo tokom dana. Pobjednici su dobili slatke nagrade.

Nina Mulc

Fotografije u galeriji.