OBILJEŽAVANJE 25.OBLJETNICE OSNUTKA 153. BRIGADE HV VELIKA GORICA I DAN SJEĆANJA NA VUKOVAR 18.11.

Autor: Mladen Grahovac, 21. 11. 2016.

U srijedu 16.11.2016. učenici triju osmih razreda naše škole nazočili su tribini pod gornjim naslovom. Na njoj su sudjelovali branitelji, članovi Udruge 153.brigade HV Velika Gorica: Ivica Strugar ( organizator tribine ), Željko Novak, Jurica Stojčević i vukovarski branitelj Dario Štefančić.

Program su vodili učenici 8.a razreda: Nika Ottopal, Fran Maršić i učiteljica Nina Mulc. Tehnička potpora Mladen Grahovac.Tribinu je otvorio ravnatelj škole Damir Bedić, pozdravivši branitelje predavače, sumještanina, branitelja Dalibora Maršića, učiteljicu ove škole, braniteljicu Tanju Sudar, nastavnike i učenike. Za to svečano obilježava-nje učenici su napravili plakate o 153.brigadi ( s kartom ratnoga puta brigade koju je u ime Udruge školi poklonio branitelj Ivica Strugar ) i  o Vukovaru. Za Vukovar su  također  izrađeni lijepi kolaži, crteži, spjevane  pjesmice ( niži razredi ), a od glinamola vukovarske golubice i vodotoranj ( viši razredi ).

Započeo je branitelj Ivica Strugar predavanjem o početku Domovinskog rata te o vojnim operacijama 153. na pokupskom i slavonsko-brodskom ratištu.Vrlo emotivno  bilo je  svjedočenje  vukovarskog  branitelja Darija Štefančića. Osamnaestogodišnjak ,našao se u JNA u Ljubljani. Pobjegao u Vukovar, borio se do pada grada, zarobljen, preživio strahote logora Stajićevo. Nakon razmjene u Nemetinu, postao prognanik, u Velikoj Gorici živi od 2000. godine. Branitelj Jurica Stojčević, zapovjednik izvidničkoga voda, približio je slušateljima ratna događanja na području Orašja i Spačve. Bojnik Željko Novak, sudionik Domovinskoga rata od 1991., prošao je gotovo sva ratišta, a potanje je pričao o dubrovačkom. Gotovo sat i pol branitelji su, u  najvećoj   tišini, iznosili  svoja sjećanja  često vrlo  potresna  njima ratnicima, ali i  slušateljima. Prisjetili su se hrabrosti i požrtvovnosti svoje kolegice Tanje Sudar koja je spašavala ranjenike na samoj prvoj crti bojišnice. Neki joj to nikada neće zaboraviti! Uz veliku kartu ratnog puta 153.brigade prikazan je film o tome koji je upotpunio sliku ostalih vojnih operacija sve do svršetka rata i povratka u Veliku Goricu. Iz iznesenoga je vidljivo da je 153. brigada HV Velika Gorica sudjelovala u brojnim akcijama diljem naše domovine od novljanskog ratišta u zapadnoj Slavoniji sve do Dubrovnika. Domovinskom ratu 153. je dala nemjerljiv doprinos.

U ime škole zahvalila se učiteljica Nina Mulc: ponajprije na izvrsnoj suradnji , zatim na autentičnom svjedočenju, prenošenju neposrednih znanja o tome što se dogodilo prije 25 godina i kako se stvarala hrvatska država. Uključivanjem u obrazovni proces branitelji pomažu učenicima i učiteljima da svoje znanje obogate relevantnim činjenicama i istinom o Domovinskom ratu. To nije samo iznošenje isitinitih činjenica: živo svjedočenje o događajima pobuđuje osjećaje divljenja i zahvalnosti. Da se ne zaboravi! S radošću se očekuje najavljena daljnja suradnja.

Nina Mulc