Osmaši eko - zelenaši

Autor: Marija Lešić, 20. 5. 2014.

Učenici 8. D razreda također su se prijavili na biotekin natječaj. Svrha ovog projekta je ekološki osvjestiti profesore i učenike naše škole da počnu reciklirati otpad ne samo u školi, već i u svojim domovima. Brzo su vidjeli kako recikliranje može biti i zabavno. Pogledajte što su sve napravili.

Kako bismo naš cilj ostvarili, proveli smo mnoge akcije.

Za početak smo proveli anketu među učenicima od 5. do 8. razreda i među profesorima da vidimo koliko (ne)znaju o važnosti recikliranja i posljedicama nerecikliranja.

S namjerom da naše školske kolege još bolje informiramo o načinima recikliranja odlučili smo napraviti prezentacije. Prezentacije smo održavali pod nastavom prirode ili biologjie učenicima petih, šestih i sedmih razreda. Većina učenika nije znala koji je znak za recikliranje, da su stare baterije štetne za okoliš itd. U ovaj smo projekt uključili i sat razredne zajednice pod kojim smo izrađivali plakate na kojima je bilo prikazano koji je kontejner namijenjen za koju vrstu otpada. Slike za te plakate nismo skidali s interneta i printali već smo ih sve sami nacrtali, izrezali i zalijepili.Te smo plakate polijepili po školi na mjestima gdje ih učenici lako mogu uočiti te pročitati.

Dolaskom ljepših dana smo odlučili malo urediti učionice i dvorište naše škole koje je bilo dosta zapušteno i neuredno. Nakon toga smo zasadili puno šarenog  cvijeća oko škole, a u učionice smo postavili biljke koje pročišćuju zrak (npr. spathiphyllum i čuperasti klorofit ili chlorophytum comosum) i još puno drugih biljaka.

S obzirom da su se približavali proljetni praznici i Uskrs, odlučili smo se organizirati eko - radionicu za učenike naše škole. Na toj smo radionici izrađivali uskršnji vlakić. Cilj te radionice je bio pokazati učenicima da nije baš sve otpad te da neke materijale iz kućanstva koje su planirali baciti ipak mogu iskoristiti za nešto korisno. Mi smo pri izradi koristili stare kutije za jaja, papir… Svi smo se lijepo proveli, a još važnije je to da su učenici shvatili da je ponovno iskorištavanje otpada zabavno i korisno.

Napravili smo i kontejnere za plastiku i stari papir koje smo odnijeli u školu i postavili u školski hol.

Karla sever, 8. D